Paignton and District Fanciers Association

Gundog Group top

Class 1 Puppy Dog

1st G17 - Bonapartist Peaky Blinder, Aukse Drozdova & Karen Williams

2nd G3 - Bushbane Rathlin Caspellwynd, Kate Thomson

3rd G13- Lordsett Jim Beam, Mrs J Whitworth

Class 2 Puppy Bitch

1st G14 - Sireva Sailing by Coastedge, Russell Clarke

2nd G29 - Nadavin Yevgenia, J & C Holgate

3rd G34 - Meltarose Madelaine, Kathy Taubman

Class 3 Junior Dog

1st G32 - Gwendariff Justtalkaboutme, F & A Meadows

Class 4 Junior Bitch

1st G12 - Blackjack Double Down, Sandy Wollschlager

2nd G31 - Raynechaser Luna Eclipse, Isobel West

Class 5 Post Grad Dog

1st G1 - Lembas Swing Both Ways at Mibridge, Bridget Jeffrey

2nd G27 - Manteauplat Tom Putt, Alana Protheroe

3rd G7 - Yennadon Calvay JW, Laura Millar

Class 6 Post Grad Bitch

1st G15 - Wensleydale Amaretto, Louise Beasley

2nd G23 - Manteauplat Black Pippin, Amelie Milton

3rd G4 - Rafthouse Cygnet of Stonedragon, Sami Bull

Class 7 Limit Dog

1st G6 - Yennadon Benriach JW, Laura Millar

Class 8 Limit Bitch

1st G22 - Madelea Magic Tricks, Amelie Milton

2nd G33 - Wakaduze Wah Pen Dah Ska, Sophie Pashley

3rd G30 - Wakaduse Wi Mimbe at Raynechaser, Isobel West

Class 9 Open Dog

1st G21 - Cassom Canaletto at Barnsbur, Margaret Burley

2nd G2 - Carohall Daydreamer at Mibridge, Bridget Jeffrey

Class 10 Open Bitch

1st G28 - Sh Ch Zendarric It’s a Kind of Magic within Wroxham JW, Eileen Walker

2nd G42 - Calvdale I Say of Fallenleaf CW18 CJW18, Jo Cuniffe

3rd G10 - Kylowen Demelza, B & K Attwood

Class 11 Veteran

1st G41 - Sh Ch / Ir Ch Calvdale My Girl of Fallenleaf JW ShCM Ir Vet GBVW, Jo Cunliffe

2nd G8 - IR SH CH Moorash Lady Ygraine ShCM, IR VET CH, VW, B& K Attwood

3rd G24 - Halloran Phoenix Over Luckswarren, Melanie Bysouth

Class 12 Champion

1st G9 - IR SH CH Kylowen Drym SHCM, B & K Attwood

2nd G18 - Sh Ch Bonapartist Lietenant, Karen & David Williams

Group Adult

1st G6 - Yennadon Benriach JW, Laura Millar

2nd G28 - Sh Ch Zendarric It’s a Kind of Magic within Wroxham JW, Eileen Walker

3rd G15 - Wensleydale Amaretto, Louise Beasley

Best Puppy

G14 - Sireva Sailing by Coastedge, Russell Clarke

Best Veteran

ESS G41 - Sh Ch / Ir Ch Calvdale My Girl of Fallenleaf JW ShCM Ir Vet GBVW, Jo Cunliffe

Best Champion

WSS G9 - IR SH CH Kylowen Drym SHCM, B & K Attwood

Terrier Group top

Class 1 Puppy Dog

1st T39 - Border Terrier - Botterox Chaos - Siobhan Hillman

Class 2 Puppy Bitch

1st T09 - Border Terrier - Orangebox A New Hope at Itsaso - Libby Tanton-Joy

2nd T18 - Bull Terrier - Razorsedge Girls Got Rhythm - Maria Richardson & Mr G Ham

3rd T06 - Sealyham Terrier - Ornella Coconut Ice - Hannah Downie

Class 3 Junior Dog

1st T20 - Bull Terrier Miniature - Llubinim Cockney Demon - Nat Hughes

2nd T23 - Staffordshire Bull Terrier - Borgstaff Nightswatch - Miss J Guiver & Mr J Barren

Class 4 Junior Bitch

1st T19 - Bull Terrier Miniature - Llubinim Chick Chick Boom at Bullytiger - Nat Hughes

2nd T05 - Irish Terrier - Ivyblue Crinkles - Vicky Lee

3rd T11 - Staffordshire Bull Terrier - Assilio Shooting Star - Jennie Logan

Class 5 Post Grad Dog

1st T29 - Border Terrier - Prince Rainbow Blue - Ms Rhiannon Bevan

2nd T41 - Bull Terrier - Bruneye Bismarck for Casodon - Caroline Pleasants

3rd T33 - Staffordshire Bull Terrier - Biggleswick Billy No Mates - Gina Corti

Class 6 Post Grad Bitch

1st T35 - Wire Fox Terrier - Jean de Cresecques avec Furlongfox ShCM - Poppy Wynter Kim Hampton

2nd T16 - Staffordshire Bull Terrier - Biggleswick She Devil - Scott Thomas & Karen Thomas

3rd T44 - Bull Terrier Miniature - Aedestaurum Fancy Dress at Olympusbulys - Mr & Mrs John Mark Harper

Class 7 Limit Dog

1st T07 - Sealyham Terrier - Eleighwater Axel - Hannah Downie

2nd T36 - Wire Fox Terrier - Robelroy Many Dreams at Furlongfox ShCEx - Poppy Wynter Kim Hampton

3rd T03 - Cairn Terrier - Birselaw Dark Charmer ShCM - Jo Lamb & Bernard Saltmarsh

Class 8 Limit Bitch

1st T14 - Airedale Terrier - Kaolin Little Miss Sparkle - Emma Webber

2nd T32 - Soft Coated Wheaten Terrier - Eblanahalls Honeytrap - Laura Lui

3rd T26 - Parson Russell Terrier - Pacolito Recent Rumour - David & Karen Kirkby

Class 9 Open Dog

1st T30 - Soft Coated Wheaten Terrier - Eblanahalls Aye Right - Laura Lui

2nd T42 - Bull Terrier - Olympusbulys Thoren Luck - Mr & Mrs John Mark Harper

3rd T43 Bull Terrier Miniature - Chattanooba Choo Choo Aedestaurum - Mr & Mrs Harper

Class 10 Open Bitch

1st T37 - Skye Terrier - Bearreraig Tianavaig Bay - Amanda Lafferty

2nd T31 - Soft Coated Wheaten Terrier - Thistlebe Them There Eyes at Eblanahalls ShCM ShCEx-20/05/2013-Laura Lui

3rd T13 Airedale Terrier - Jokyl Stars In Her Eyes ShCM - Emma Webber

Class 11 Veteran

1st T17 - Staffordshire Bull Terrier - Biggleswick Funky Devil JW - Scott Thomas & Karen Thomas

2nd T27 - Soft Coated Wheaten Terrier - Kirktonhill Rumour Has It SHCM - Jennifer Mackenzie

3rd T12 - Airedale Terrier - Sherifs Red Hot ShCM - Emma Webber

Class 12 Champion

1st T10 - Border Terrier - Ch Dowgri Demelza - Trudi Baird

2nd T21 - Bull Terrier Miniature - Ch Sariluda Gentalman Jack - Nat Hughes

3rd T43 - Bull Terrier Miniature - DCh (VDH), Ch-HR Into Darkness vom Hause Wilke - Stefanie Deutschmann-Cirillo

Group Adult

1st T07 - Sealyham Terrier - Eleighwater Axel - Hannah Downie

2nd T29 - Border Terrier - Prince Rainbow Blue - Ms Rhiannon Bevan

3rd T30 - Soft Coated Wheaten Terrier - Eblanahalls Aye Right - Laura Lui

Best Puppy

T09 - Border Terrier - Orangebox A New Hope at Itsaso - Libby Tanton-Joy

Best Veteran

T17 - Staffordshire Bull Terrier - Biggleswick Funky Devil JW - Scott Thomas & Karen Thomas

Champion

T10 - Border Terrier - Ch Dowgri Demelza - Trudi Baird

Hound Group top

Class 1 Puppy Dog

1st H16 - Whippet - Bowdonia Go The Distance for Stalwart, Vicky Martin

2nd H10 - PBGV - Elsfir Monsieur Oakley, Megan Crowe

Class 2 Puppy Bitch

1st H22 - Beagle - Kellitcreed Dirty Diana, Diane Bridgeman

2nd H19 - Beagle - Gempeni Cornflower, Hazel Deans

Class 3 Junior Dog

1st H20 - Whippet - Citycroft Chasing Rainbows, Josie Manley

2nd H25 - Mini Smooth Dachs - Stargang Lord Dashington, Cathryn Gleave

Class 4 Junior Bitch

1st H14 - Afghan Hound - El Roalito Little Silver, Mo Hudson

2nd H15 - Basset Hound - Lauralee Don’t Stop Me Now at Devonhound, Caz Turner

3rd H05 - Irish Wolfhound - Madalinca Souls Trio Legacy, Lin Ashton

Class 5 Post Grad Dog

1st H01 - Saluki - JAY JP Seabird el Panjsher JW (Imp JP), Linda Aldous & Jeanette Glanister

2nd H13 - Afghan Hound - Affyneeta Nemesis Black, A Dobson

3rd H11 - Elkhound - Norvin Marvel of Brawdor, Laura Stephenson

Class 6 Post Grad Bitch

1st H27 - Beagle - Timamso Suraya at Rubeusbay, Zoe Adey

Class 7 Limit Dog

1st H03 - Whippet - Brave Pheonix, Jenny Needham

2nd H12 - Elkhound - Bowerhinton Bangalore at Brawdor, Laura Stephenson

Class 8 Limit Bitch

1st H26 - Hamiltonstovare - Caldecacre The Dazzler at Rubeusbay, Zoe Adey

2nd H23 - Beagle - Davicard Hummingbird of Parkebreeway, Liz and Gerry Breeze

3rd H08 - Whippet - Arbee Anzac Rose, Ann Robert

Class 9 Open Dog

No Entries

Class 10 Open Bitch

1st H24 - Beagle - Dufosee Dragonfly of Parkebreeway, Liz and Gerry Breeze

2nd H04 - Irish Wolfhound - Bonnies Sonas Of Madalinca, Lin Ashton

Class 11 Veteran

1st - H18 - Whippet - Bescott Oxford Pioneer, Mary Anderson

2nd - H28 - Hamiltonstovare - Sufayre Angels Whisper at Rubeusbay, Zoe Adey

Group Adult

1st H01 - Saluki (from Post Grad Dog) - JAY JP Seabird el Panjsher JW (Imp JP), Linda Aldous & Jeanette Glanister

2nd H14 - Afghan Hound (from Junior Bitch) - El Roalito Little Silver, Mo Hudson

3rd H24 - Beagle (from Open Bitch) - Dufosee Dragonfly of Parkebreeway, Liz and Gerry Breeze

Class 12 Champion

H17 - Afghan Hound - Ch Gilari Handsome Devil JW, Clari and Jill Cross

Best Puppy

H22 - Beagle - Kellitcreed Dirty Diana, Diane Bridgeman

Veteran Group

H18 - Whippet - Bescott Oxford Pioneer, Mary Anderson

Champion Group

H17 - Afghan Hound - Ch Gilari Handsome Devil JW, Clari and Jill Cross

Utility Group top

Class 1 Puppy Dog

1st U11 - Autumnspell Chances Are, Mandy O'Doherty

2nd U16 - Busterleigh Symphonica, Mr S Vosper

3rd U35 - Lyzarho White Here White Now, Lydia Williams

Class 2 Puppy Bitch

1st U25 - Karamyst Magic Moment, Karen King

2nd U04 - Maddidalli River Song, Hayley Davies

Class 3 Junior Dog

1st U22 - Buzzbrook Spellbreaker, Ellie Chattaway

2nd U49 - Ryneco Solo Secret, Cathryn Gleave

3rd U44 - Borobullyz Only The Brave, Sandy Nugent

Class 4 Junior Bitch

1st U45 - Whizzkees Silver Spirit, S & A Hill

2nd U24 - ATASTAR American Dream, Amy Gilbert

Class 5 Post Grad Dog

1st U19 - Susu Prince Charming, Olivia Thompson

2nd U07 - Arabesque at Devonia (imp RUS), Mrs V & Mr S Marshall

3rd U05 - Maxibulz the muse of love at Battenbulls, Gemma Howard

Class 6 Post Grad Bitch

1st U42 - Ravenways Don't Let Go for Tibwood, Lucy Abercrombie

2nd U40 - Nalderhill Aphrodite at Waltzaway, Carla Chappell

3rd U41 - Kystuno Jasappel, Josie Steventon

Class 7 Limit Dog

1st U28 - Jaytor Clarion Collusion, Louise Cunningham

2nd U17 - Busterleigh seven seas, Mr S Vosper

3rd U20 - Lilylove Notorious McGregor at Wencar, Carol Newman

Class 8 Limit Bitch

1st U21 - Shydally Dahlia, Ellie Chattaway

2nd U34 - Habanera Eldzh Hope for Lyzahro, Lydia Williams

3rd U09 - Washoe I got the girl at Beaufrogz, Michelle Stidwell

Class 9 Open Dog

1st U31 - Cairnbraid Lukimbi of Gladsheim, Sarah Williams

2nd U10 - Lairdstom Oban bay boy at Beaufrogz, Michelle Stidwell

3rd U13 - Odinschild violet prince, Tim Vaughan

Class 10 Open Bitch

1st U32 - Gladsheim Arunika, Sarah Williams

2nd U08 - Torrikees Made in Heaven at Devonia, Mrs V & Mr S Marshall

3rd U46 - Whizzkees Ebony Silver for Plymkees JW, S & A Hill

Class 11 Veteran

1st U02 - Tibbymills Ace of Hearts SHCM VW, Pauline Campbell

2nd U18 - Sealaville he’s Austin at Busterleigh ShCM, Mr S Vosper

3rd U43 - Jackantoes Joy among Tibwood, Lucy Abercrombie

Class 12 Champion

1st U23 - CH Marnbri Tiger Lily Under Autumnspell JW, Mandy O'Doherty

2nd U48 - Ch Kertellas Talking in Codes at Montravia JW, Cathryn Gleave

3rd U14 - CH Kichigai's only the lonely, Natasha Hickson

Group Adult

1st U31 - Cairnbraid Lukimbi of Gladsheim, Sarah Williams

2nd U19 - Susu Prince Charming, Olivia Thompson

3rd U21 - Shydally Dahlia, Ellie Chattaway

Best Puppy

1st U11 - Autumnspell Chances Are, Mandy O'Doherty

Veteran Group

1st U02 - Tibbymills Ace of Hearts SHCM VW, Pauline Campbell

Champion Group

1st U23 - CH Marnbri Tiger Lily Under Autumnspell JW, Mandy O'Doherty

Pastoral Group top

Class 1 Puppy Dog

1st P17 - Infindigo Onnekas Ruskka - Finnish Lapphund

2nd P26 - Chimay Wily Wizard - Belgian Shepherd

3rd P25 - Revloch Quintessential - Belgian Shepherd

Class 2 Puppy Bitch

1st P16 - Ohanaway she’s a rebel - Swedish Vallhund

2nd P12 - Jachelm Artic Raider - Collie

3rd P10 - Hatura Del Somni Catala - Catalan Sheepdog

Class 3 Junior Dog

1st P21 - Pascale (Imp Dnk) - Picardy Sheepdog

Class 4 Junior Bitch

1st P22 - Villanyda Flaming Hot With Aussiame - Australian Shepherd

Class 5 Post Grad Dog

1st P07 - Thwaitlake Magical Dreams for Jachelm - Collie

2nd P03 - Arundall Mithra - Briard

3rd P11 - Perego’s Loki’s Mischief at Amowahau - Catalan Sheepdog

Class 6 Post Grad Bitch

1st P01 - Peregos Minerva's Wisdom - Catalan Sheepdog

2nd P23 - Kintaro Lady Sansa of Sannah - German Shepherd

Class 7 Limit Dog

1st P05 - Solyric Inaugural Gold JW - Shetland Sheepdog

2nd P13 - Hawksflight In Overdrive - Belgian Shepherd

3rd – P32 - Bentlise Firs Connor - Shetland Sheepdog

Class 8 Limit Bitch

1st P30 - Hawksflight Milady de Winta - Belgian Shepherd

2nd P04 - Salieri Heaven Knows at Arundall - Briard

3rd - P33 - Stonedragon Blacktip Bay - Belgian Shepherd

Class 9 Open Dog

1st P14 - Hawksflight The Phoenix - Belgian Shepherd

2nd P27 - Suzdans Ollivanders - German Shepherd

3rd P02 - Le Magicien D'oz Du Clos Millette at Peregos - Catalan Sheepdog

Class 10 Open Bitch

1st P29 - Kintaro Hot off The Press - German Shepherd

Class 11 Veteran

1st P19 - Ch arnscroft Di Nah Sawr Us Rex VW ShCM - Norwegian Buhund

2nd P20 - Rannaleroch Chilaca at Applecree - Australian Shepherd

Class 12 Champion

1st P24 - Ch Revloch Di Canio - Belgian Shepherd

Group Adult

1st P19 - Ch Arnscroft Di Nah Sawr Us Rex VW ShCM - Norwegian Buhund

2nd P30 - Hawksflight Milady de Winta - Belgian Shepherd

3rd P22 - Villanyda Flaming Hot With Aussiame - Australian Shepherd

Best Puppy

1st P17 - Infindigo Onnekas Ruskka - Finnish Lapphund

Veteran Group

1st P19 - Ch arnscroft Di Nah Sawr Us Rex VW ShCM - Norwegian Buhund

Champion Group

1st P24 - Ch Revloch Di Canio - Belgian Shepherd

Working Group top

Toy Group top


Copyright © 2012-2020 Paignton and District Fanciers Association. All rights reserved. Updated 15 September 2020